ESENCJALIZM – SPOSÓB NA WYGRYWANIE PRZY PÓŁCE SKLEPOWEJ

15 kwietnia 2016

Utworzone przez mediacom

Większość współczesnych opakowań produktów jest przeładowana ilością przekazów. Odbiorcy w każdej sekundzie atakowani są przez 11 milionów bodźców, z czego tylko 40 dociera do świadomości, a mnogość wyborów przyprawia ich o zawrót głowy. Coraz trudniej jest im znaleźć to, czego chcą i potrzebują. Podświadomie poszukują prostych, jasnych i łatwo przyswajalnych przekazów, bo tylko takie są w stanie efektywnie przyswoić. Antidotum na taki stan rzeczy jest esencjalizm.

Esencjalizm to nie minimalizm

Od jakiegoś czasu designerzy opakowań starają się je uprościć. Trend ten można nazwać „nowym minimalizmem”, ale bardziej adekwatną nazwą jest esencjalizm. Domena minimalizmu to „mniej znaczy więcej”, a esencjalizmu „”wystarczająco jest wystarczające”. Esencjalizm koncentruje się na esencji przekazu i tworzeniu pozytywnego stanu emocjonalnego u odbiorcy. Nie ma w nim dystansu i chłodu przypisywanego minimalizmowi. Jest za to prostota i klarowność przekazu. Współcześni projektanci opakowań powinni projektować doświadczenia konsumenckie, wskazując odbiorcy pojedyncze doświadczenie wyłuskane z chaosu informacyjnego, które jest bezpośrednio związane z produktem i marką. Zatem jak w prosty i przystępny sposób wyrazić benefity produktu i przekazać je konsumentowi, aby wyróżnić się z natłoku informacji?

Jak najprostsze, geometryczne, stylizowane na stare czy będące ozdobą naszego domu?

W trendzie esencjalizmu można wyróżnić 4 główne nurty. Pierwszy z nich to tworzenie jak najprostszych opakowań, opartych na tekście, mówiących jasno, w sposób niebudzący wątpliwości, jakie jest przeznaczenie produktu. Projektanci i producenci zdają sobie sprawę z wartości prostego przekazu w obecnym, zatłoczonym środowisku sklepowym. Upraszczanie nie oznacza tutaj niepełnego, ospałego przekazu, ale podkreśla szczerość marki za pomocą świeżego podejścia. Te opakowania identyfikują dokładnie to, czego szuka konsument i wyrażają to prościej.


źródło: www.thedieline.com

Drugim nurtem jest projektowanie geometryczne, które wyraża prostotę, przystępność, szczerość poprzez wzory i kształty. Najczęściej wykorzystywane są okręgi, trójkąty i kwadraty, a używana paleta barw jest monochromatyczna lub wysoce kontrastowa np. czerń i biel. Znajome kształty, wzory i kolory komunikują konsumentowi świadomość i wrażliwości świata.


źródło: www.thedieline.com

Kolejnym nurtem są opakowania stylizowane na stare, odpowiadające na tęsknotę za prostotą dawnych czasów, kiedy rzeczy były wytwarzane ręcznie z dbałością o każdy szczegół. Jednak projekty te nie są wierną kopią dawnych opakowań, ale ich modernizacją i połączeniem elementów w nowy sposób. Projektanci wykorzystują zagrożone techniki takie jak: kaligrafia, typologia i foliowanie. Według konsumenta użycie takich zabiegów zwiększa wartość produktu oraz sprawia, że odbierany jest jako nowatorski.


źródło: www.thedieline.com

Czwarty, ostatni nurt to projektowanie opakowań, które będą ozdabiały domowe wnętrza. Te opakowania zmieniają myślenie klientów z dysponowania na posiadanie i tendencji do natychmiastowego wyrzucania opakowań do dumy dzielenia się nimi. To nie tylko zwiększenie zadowolenia użytkowników – sam produkt pozostaje w zasięgu wzroku, co zwiększa możliwość dotarcia do szerszej grupy odbiorców.

Naszym zdaniem każdy z opisanych powyżej nurtów ma szansę przerodzić się w trend wiodący, jednak największa szansę ma trend upraszczania opakowań. Jasny, klarowny przekaz połączony z wyrazistą grafiką jest szybciej odnajdowany na półce sklepowej. Biorąc pod uwagę, że na pojedynczym produkcie konsument skupia swoją uwagę przez średnio 3 sekundy, a na całym regale przez 10 sekund, to kluczowe jest opakowanie, które przykuwa spojrzenie.

Źródło:

  • http://www.thedieline.com/blog/2016/1/13/emerging-packaging-design-trends-of-2016-essentialism

Powiązane wpisy

0 Comments

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × cztery =

Share This