Kiedy na początku 2016 zapytano 500 czołowych marketerów o trendy, które będą miały największy wpływ na ich pracę do 2020 roku, na pierwszym miejscu wskazano mobile, wymieniano również IoT, wearables czy big data. Listę, z 10% wskazań, zamknął blockchain, technologia przechowywania danych w łańcuchu bloków stojąca za Bitcoinem. Na czym polega i dlaczego jej zwolennicy uważają, że jest największą rewolucją od czasu powstania Internetu?
Nowy paradygmat dostępu do danych
Tradycyjnie, współpracując przy tworzeniu dokumentów, konieczne jest wysłanie pliku do określonego odbiorcy z prośbą o wprowadzenie zmian. Wówczas musimy czekać na wersję zwrotną, zanim zobaczymy zmiany lub wprowadzimy swoje, ponieważ – o ile nie chcemy mieć dwóch wersji jednego dokumentu – nie możemy go edytować do czasu aż druga osoba nie skończy pracy.
Niestety, w ten właśnie sposób działają współczesne bazy danych. Banki, aby zarządzać transferami i saldem pieniężnym, na krótko blokują dostęp do rachunku podczas dokonywania przelewu, aktualizują stronę odbiorcy i następnie otwierają ponownie dostęp.
Blockchain zmienia sposób myślenia o bazach danych, tak jak Google Docs zmienił sposób współpracy przy plikach – dokumenty Google umożliwiają obu stronom dostęp do tego samego dokumentu w tym samym czasie, a pojedyncza jego wersja jest zawsze widoczna dla obu z nich.
W ten sposób działa blockchain – każdy użytkownik korzysta z bazy równocześnie, informacja o każdej płatności jest zapisywana w „bloku”, który trafia do „łańcucha” – tj. zostaje zweryfikowany i skopiowany pomiędzy tysiące niezależnych użytkowników. Dzięki temu, blockchain gwarantuje:
- Niezależność – dzięki temu, że informacja jest przechowywana na tysiącach maszyn, nie podlega kontroli pojedynczego podmiotu,
- Bezpieczeństwo – zmiana dowolnej jednostki informacji wymaga ogromnej mocy obliczeniowej do zastąpienia każdej kopii,
- Transparentność – dane są osadzone w sieci jako całości i z definicji publiczne;
Ekonomia współdzielenia
Tak jak Internet zrewolucjonizował sposób w jaki korzystamy z informacji, sprawiając, że jest powszechnie i natychmiastowo dostępna, tak w blockchainie dopatrujemy się rewolucji w sposobie jaki płacimy za produkty, usługi lub treści.
Większość z potentatów tzw. ekonomii współdzielenia, takich jak Uber czy AirBnB, to w rzeczywistości platformy sprzedaży działające jak Allegro – skupiają dostawców rozmaitych dóbr (jak wolne pokoje, sprzęt lub przejazdy czy inne drobne usługi) przez centralną platformę, i odsprzedają je użytkownikom, pobierając przy okazji marżę w formie nie tylko pieniędzy, ale także danych do dalszej eksploatacji komercyjnej.
Technologia blockchain umożliwia dostawcom współpracę o wiele korzystniejszą – wszystko, co teraz robi np. Uber, może być realizowane przez partnerów w ramach sieci. Korzystając z blockchaina, partnerzy nie muszą polegać na platformie i dzielić się zyskiem, ponieważ kontrolują sposób wymiany i samodzielnie podejmują decyzje.
Czekając na rewolucję
Łatwo dostrzec, jak taka idea może się rozwinąć i objąć coraz więcej aspektów naszej cyfrowej codzienności, szczególnie jeśli myśli o obszarach takich jak:
- Dyskretna i płynna wymiana wartości (device-to-device)
Jeśli chodzi o płatności, jesteśmy na etapie modemów. Teraz Internet jest zawsze włączony i obecny w naszym życiu, a każdy przelew nadal wymaga od nas podłączenia do banku, weryfikacji tożsamości i złożenia odpowiedniej dyspozycji, by zrealizować (niekoniecznie natychmiastową) płatność. - Oderwanie warstwy wymiany wartości od walut lokalnych
Waluta jest ważna z perspektywy banku, ale dla użytkownika tak naprawdę nie ma znaczenia czy transakcji dokonuje w bitcoinach, ethereum czy złotówkach – wymiana wartości będzie odbywała się bez udziału jakiejkolwiek istniejącej waluty w obecnym jej rozumieniu. - Szerokie podstawy dla tworzenia wartości i możliwości konsumpcji
Użytkownicy będą mogli zarabiać (i wydawać) praktycznie na wszystkim, od współdzielenia swojego WiFi, przez przejazd samochodem, aż po kawałek muzyczny, którzy stworzyli – finalnie eliminując dużych pośredników – dotychczasowych pionierów ekonomii współpracy.
Źródła:
- http://na2.totalaccess.emarketer.com/Chart.aspx?R=189452&dsNav=Ntk:relevance%7c2020+technology+trends%7c1%7c,Ro:-1,Nr:NOT(Type%3aComparative+Estimate)
- http://startupmanagement.org/2016/09/06/explaining-the-blockchain-via-a-google-docs-analogy/
- https://blockgeeks.com/guides/what-is-blockchain-technology/
- http://www.reuters.com/article/us-blockchain-excerpt-commentary-idUSKCN0Y22GU
- https://hbr.org/2016/05/the-impact-of-the-blockchain-goes-beyond-financial-services
- https://www.linkedin.com/pulse/building-blockchain-powered-twitter-tip-bot-wpps-stream-nic-hodges
0 komentarzy