CZY GRANICA MIĘDZY ONLINE VIDEO A TV JESZCZE ISTNIEJE?

2 września 2016

Utworzone przez mediacom

Gdy w zeszłym roku temat umierającej telewizji był na ustach wszystkich, ci bardziej ostrożni twierdzili, że telewizję czeka jedynie metamorfoza. Obecny rok nie tylko przynosi wszelkie dowody na korzyść tezy o ewolucji TV, ale też niesie ze sobą inne ciekawe zjawiska. Podczas gdy telewizja i dostawcy płatnego sygnału telewizyjnego prześcigają się w oferowaniu właścicielom Smart TV filmów i seriali na żądanie, upodabniając się tym samym do internetowych serwisów VOD, w Internecie kwitnie odwrotny trend. Giganci polskiego i światowego rynku, jedni po drugich, uruchamiają usługi streamingowe imitujące liniowość programu znaną z TV.

Video Online jak rozpędzona lokomotywa

Treści video zamieszczone w Internecie są wg. danych Gemiusa w stanie w ciągu miesiąca dotrzeć do 62% Polskiej populacji, co pozwala im stawać w szranki z kanałami tematycznymi TV. Biorąc pod uwagę liczbę internautów w Polsce, daje to możliwość dotarcia do 15,8 mln osób miesięcznie. Ponieważ odsetek internautów stale się zwiększa (rok do roku, od 2007, w Polsce przybywa od 2% do 13% użytkowników Internetu), liczba ta będzie tylko rosła.

Internet w telewizji, telewizja w Internecie

Ogromną popularnością cieszą się ostatnio transmisje na żywo. Nie chodzi tu jednak chyba wyłącznie o aspekt bycia live i online. YouTube zapowiedział uruchomienie nowej usługi – „YouTube Unplugged”, która miałaby charakteryzować się liniowym programem i ramówką zapożyczoną od stacji telewizyjnych – ESPN, ABC i CBS. Ma ona kosztować w stanach ok. 35$ za miesiąc. Będzie oferowała pakiet podstawowych kanałów i pakiety dodatkowe, które można będzie dokupić. Ma ona ruszyć w przeciągu od 6ciu do 9ciu miesięcy.

W międzyczasie w naszym ogródku


źródło: www.newsweek.pl

W międzyczasie w naszym ogródku

Podobne zjawiska mają też miejsce na rodzimym rynku. WP i Onet już od jakiegoś czasu angażują się w tworzenie programów na żywo. W grudniu zeszłego roku program Tomasza Lisa, gdy emitowany był jeszcze w TV, osiągał średnią oglądalność na poziomie niecałych 2,3 mln. Teraz, gdy jest emitowany wyłącznie online, osiąga średnią oglądalność na poziomie 1,4 mln, co wciąż jest imponującą liczbą.

Przecierając szlaki

Nie kończy się jednak na tym – Wirtualna Polska ma już niedługo wprowadzić na MUX własny kanał telewizyjny – WP1. Grupa pragnie wykorzystać zjawisko multiscreening’u w pełni. Kanał ma emitować programy lifestylowe, informacyjne i rozrywkowe i być kierowany do osób w wieku 16-49 z lekką nadreprezentacją kobiet. Szacunkowy udział stacji wśród kanałów MUX’owych ma w 2019 r. wynieść od 1,2 do 1,4%, co zapewniłoby jej miejsce w pierwszej 15tce najpopularniejszych stacji.


źródło: blogplay.pl

Ciekawi gracze na rynku TV

Play z drugiej strony wprowadza usługę abonamentową „Play Now”, dzięki której będzie można oglądać nawet kilkadziesiąt kanałów telewizyjnych, na kilku odbiornikach, w zależności od wykupionej opcji. Jednocześnie cena usługi wydaje się być dostosowana do Polskich realiów, szczególnie, że transmisja TV nie zużywałaby limitu transferu danych. Biorąc pod uwagę, że abonenci stanowią 52% klientów Play, czyli 7,6 mln osób, szansa na rozwój tej gałęzi jest znaczna.

Trzęsienie rynku

Dążymy do sytuacji, w której większość dużych graczy Internetowych będzie dysponowało jakąś formą telewizji linearnej, zaś gracze TV swoimi serwisami VOD lub streamingami w Internecie. Wszyscy oni dostrzegają zalety „drugiej strony” i chcą uczestniczyć w jej zyskach. Tworzą telewizję przyszłości, oferującą zarówno tradycyjną ramówkę, jak i możliwość uczestniczenia w treściach na życzenie, tak, aby każdy odbiorca mógł znaleźć coś dla siebie.

Co to wszystko może oznaczać? Chyba tylko to, że już nie można powiedzieć, że różnica między Online Video i telewizją się zaciera – to już się stało. Kampanie mediowe, które rezygnują z TV lub Online Video rezygnują z integralnej części tego, co zapewne już niedługo będziemy określać, z racji jego niepodzielności, jednym słowem – Video.

Źródła:

  • http://www.marketingcharts.com/online/whats-appealing-about-the-digital-video-experience-67815/attachment/iabgfk-digital-video-appeal-may2016/
  • http://www.spidersweb.pl/2015/11/wirtualna-polska-kanal-telewizyjny-wp1.html
  • http://www.technobuffalo.com/2016/07/10/youtube-unplugged-espn-abc/
  • https://blogplay.pl/2016/08/juz-od-jutra-nowosc-telewizja-play-now-komunikat-prasowy/
  • http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/play-ze-wzrostem-wplywow-i-zysku-ma-14-6-mln-klientow-ponad-polowa-to-abonenci

Powiązane wpisy

0 Comments

0 komentarzy

Share This